PIATOK TRINÁSTEHO

Aj keď je dnes „piatok trinásteho“, verím že článok ktorý vyšiel v PRAVDE nebude prvoaprílový žart 🙂 :

Neplaťte vysoké faktúry, odkazuje firmám poslanec Kremský. Vláda podľa neho našla spôsob pomoci

Vláda už našla spôsob, ako zabojovať s niekoľkonásobne zvýšenými zálohovými platbami od dodávateľov energií pre malé podniky.

Uviedol to na sociálnej sieti predseda hospodárskeho parlamentného výboru Peter Kremský. Dodávatelia elektriny a plynu podľa neho stiahnu a stornujú poslané faktúry s vysokými sumami. Namiesto nich vydajú nové, kde bude zastropovaná cena 199 eur za megawatthodinu pri silovej elektrine a 99 eur za megawatthodinu pri plyne.

„Ak dodávatelia nakúpili plyn alebo elektrinu drahšie, čiže im vznikne strata, vydokladujú to ministerstvu a to im bude stratu kompenzovať zo štátnej kasy. Zálohové faktúry by teda mali byť oproti vlaňajším zhruba dvojnásobné. To bude maximálna cena, ktorú malí podnikatelia za komoditu zaplatia,“ napísal Kremský s tým, že tento plán v boji s drahými energiami pre malé a stredné podniky vznikol po rokovaniach s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, Ministerstvom hospodárstva SR a dodávateľmi energií.

„Dôležitá informácie preto je – neplaťte tie vysoké faktúry, ktoré ste dostali, žiadajte dodávateľov, aby ich stornovali a poslali nové so zastropovanými cenami!“ zdôraznil Kremský.

Možno aj vďaka pripomienke a návrhu zo strany Zväzu polygrafie na Slovensku, ktorú sme poslali RÚZ sa nakoniec podarí zrealizovať toto opatrenie. Má to totiž svoju logiku, informácie o spotrebách majú k dispozícii dodávateľské spoločnosti, odbúra sa tým aj byrokracia s posielaním žiadostí na MH SR a v neposlednom rade sa nenaruší podnikové „kešflov“. Držme si palce aby toto opatrenie prišlo čo najskôr do reality.

S úctou

Peter Blubla